Totális fordulat Németországban, Scholz hátat fordított Ukrajnának?
Olaf Scholz német kancellár megakadályozta egy Ukrajna számára szánt, további 3 milliárd eurós fegyversegély-csomagra vonatkozó javaslat elfogadását.
Egyre több alapélelmiszer helye tátong üresen a boltok polcain, az emberek pánikvásárolnak – Spanyolország, Görögország és Németország jegyrendszerrel oldaná meg az élelmiszerválságot.
Az ellátási lánc válsága nem kíméli az újdonsült szülőket sem: a legkelendőbb tápszerek 29 százaléka nincs készleten az USA üzleteiben.
A világjárvány okozta ellátási lánc problémái miatt kialakult országos tápszerhiány miatt az amerikai kiskereskedők, így Amerika egyik legnagyobb gyógyszertári üzletlánca, a Walgreens is arra kényszerült, hogy korlátozza a megvásárolható termékek számát: a vásárlók egyidejűleg legfeljebb három csecsemő- és kisgyermektápszert vásárolhatnak.
A vállalat szóvivője a DailyMailnek elmondta, hogy
a már érvényben lévő korlátozások a „megnövekedett kereslet és a különböző beszállítói problémák” miatt vannak érvényben.
A tápszerhiány pánikba ejtette a szülőket:
„Általában négy-hat doboz tápszert vásárolok havonta, de most kettővel kell kihúzni a hónapot” – reagált egy szülő a korlátozásra.
„Azt vettük észre, hogy talán néhány hónapja nehéz beszerezni a számunkra jól bevált tápszert, most viszont már egyáltalán nem találjuk az üzletekben” – mondta Irene Anhoeck San Francisco-i lakos.
Természetes reakció, hogy hiány esetén az emberek pánikszerűen felvásárolják az alapélelmiszereket. Németország emiatt bevezetné a jegyrendszert, amely elsősorban az alapélelmiszereket – lisztet, tejet és napraforgóolajat – érintené. Németország „megelőző” intézkedésnek nevezi a jegyrendszert.
A görög szupermarketek szintén korlátozzák a megvásárolható hiánycikkek mennyiségét, miután az ukrajnai háború miatt ellátási gondok alakultak ki az országban. Azonban – akárcsak Németországban – a jelenlegi élelmiszeradagolás egyelőre csak megelőző intézkedés.
„Az ezekre a termékekre vonatkozó korlátozás csupán elővigyázatosságból történt, mivel látszólag a vásárlóink aggódnak az ukrajnai háború miatt” – mondta egy görög szupermarketlánc szóvívője, majd hozzátette: „Biztosak akarunk lenni abban, hogy a jövőben is ki tudjuk szolgálni vásárlóink igényeit”.
Adonisz Georgiadisz görög fejlesztési miniszter szerint azért van szükség a jegyrendszerre, mivel
mivel a vásárlók pánikszerűen az üzletekbe rohantak és felvásárolták az alapélelmiszereket.
„A liszt és a napraforgóolaj az a két termék, amelyet a háború igazán érintett” – mondta Georgiadis, majd hozzátette: „Már most hiány van egész Európában.”
Spanyolországot is sújtja az élelmiszerválság, az országban főleg a tojás és bizonyos tejtermékek sorolhatóak a hiánycikkek közé. A nagy spanyol szupermarketek – a görögökhöz és a németekhez hasonlóan – szintén jegyrendszert alkalmaznak.
Spanyolországban továbbá az Inlac tejipari szövetségnek pár napra le kellett állítania a tejtermelést a megbénult ellátási lánc miatt – ez elsősorban a teherautó-vezetők fizetésemelésért folytatott sztrájkja miatt következett be.
A kamionos cégek a sztrájk alatt arra hivatkoztak, hogy a fizetésük nem nőtt arányosan a gázolaj árával, emiatt pedig nem fenntartható a vállalkozásuk.
„Kifejezetten ellátási problémák még nem alakultak ki, de a beszerzés mindenképpen körülményesebb lett, korlátlan mennyiségben már nem is lehet mindenből vásárolni. A gyártók ugyan folyamatosan biztosítják az ellátást, de a rendelések néhány árunál már korlátozottak” – ismertette a válság magyarországi hatásait a Makronómnak adott interjúban Fodor Attila, a CBA Kereskedelmi Kft. kommunikációs igazgatója, majd hozzátette: „Bízunk benne, hogy az ellátás a jövőben is folyamatos lesz, és ezek a folyamatok nem eredményezik azt, hogy hiány keletkezzen. Egyelőre azt szeretném aláhúzni, hogy nincsenek ellátási problémáink.”
Fotó: MTI szerkesztett